Druk 3D

Dla kogo druk 3D?

Technologie przyrostowe (addytywne), zwane popularnie drukiem 3D, funkcjonują w obiegu już od ponad 30 lat. Znajdują zastosowanie głównie w takich branżach, jak: przemysł lotniczy, zbrojeniowy, motoryzacyjny, a także w branży protetycznej oraz medycznej. Coraz częściej druk 3d wykorzystywany jest również w przemyśle konsumenckim (moda, przemysł spożywczy, edukacja, architektura itp).

Do czego można zastosować druk 3D?

Druk 3D znajduje zastosowanie w produkcji małoseryjnej, prototypowaniu urządzeń, części, różnego rodzaju narzędzi typu „Jigs and Fixtures”. Przy pomocy druku możemy wykonywać formy odlewnicze służące do dalszej wieloseryjnej produkcji.

Zastanawiając się nad możliwościami druku 3D można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że technologia ta sprawdzi się wszędzie. Jedynymi czynnikami które mogą zaważyć na wyborze danej technologii są nadmierne koszty wprowadzenia lub brak „wyobraźni” w jaki sposób można zoptymalizować naszą branżę przy pomocy druku 3D.

Jakie korzyści niesie druk 3D?

Na rynku mamy dostępnych około 15 różnego rodzaju technologii druku 3D. Każda z nich cechuje się innymi możliwościami wytwarzania obiektów. Mamy możliwość druku z tworzyw sztucznych (ABS, PLA, HIPS), fotopolimerów, stopów metali (tytan, aluminium, stal nierdzewna).

Tworzenie prototypów, produktów spersonalizowanych, produktów jednostkowych jest nieraz tańsze niż wytworzenie tego samego obiektu metodami klasycznymi (subtraktywnymi). Opłacalna może być nawet produkcja małoseryjna, szczególnie gdy koszt takiej produkcji jest znacznie tańszy niż wytworzenie formy wtryskowej.

Dość ważną zaletą druku 3D jest fakt, że przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii możliwe jest wykonanie skomplikowanych elementów których nie dało by się wytworzyć metodami klasycznymi.

Ile kosztuje druk 3D?

Koszty jakie może ponieść przedsiębiorstwo, można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to koszty firmowe związane z zakupem urządzeń, utworzenia bądź dostosowania linii produkcyjnej, postprocesowej, wdrożenia technologii przyrostowych. Druga kategoria związana jest z kosztami poniesionymi w przypadku korzystania wyłącznie z usług oferowanych przez specjalizujące się w druku 3d firmy.

Do pierwszej kategorii można zaliczyć przedsiębiorstwa które do pracy codziennej stale potrzebują „asysty” druku 3D. Firma taka musi dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniej technologii druku 3D, ze względu na koszta, jakie będzie musiała ponieść podczas wdrażania systemu. Do najdroższych technologii przyrostowych można wliczyć systemy oparte o druk ze stopów metali. Urządzenia oraz wdrożenie linii postprocesowej może kosztować od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Najtańsza w zestawieniu technologii przyrostowych jest technologia FDM/FFF. Urządzenia są stosunkowo tanie (od kilku do kilku dziesięciu tysięcy złotych) a wydruków nie trzeba poddawać żadnym procesom postprodukcyjnym o ile takie nie są konieczne (np. szlifowanie, malowanie, chromowanie itp).

Do drugiej kategorii zaliczymy przedsiębiorstwa, które sporadycznie potrzebują skorzystać z druku 3D. W takich przypadkach idealnie sprawdzają się usługi druku 3D. Koszty są znacznie mniejsze, ze względu na brak konieczności zakupu urządzeń, materiałów, utrzymywania systemu w dobrym stanie. Przy wycenie druku 3D najczęściej stosuje się przelicznik roboczogodziny.

Wybór sposobu korzystania z druku 3D zależy od wielkości naszego przedsiębiorstwa oraz profilu jego działalności. Firmy zastanawiające się nad wdrożeniem technologii przyrostowych mogą przetestować czy taki model jest dla nich opłacalny poprzez skorzystanie z usług druku 3D. Przy częstych i dużych zamówieniach opłacalne będzie uruchomienie własnej linii „przyrostowej”.