Druk 3D słodyczy

Przyszłość druku 3D w branży gastronomicznej

Zapoznając się z historią druku 3D oraz dostępnymi technologiami przyrostowymi, ciężko szukać wcześniejszych wzmianek o wykorzystaniu niniejszej technologii w branży gastronomicznej. Mimo że druk 3D nie jest nowy, adaptacja technologii dla branży spożywczej dopiero zaczyna raczkować. Dziś zastanowimy się czy druk 3D ma jakąkolwiek szansę zaistnieć w branży gastronomicznej.

Zanim zaczniemy rozważać możliwość zastosowania druku 3D w branży gastronomicznej, przypomnijmy sobie najważniejsze cechy technologii przyrostowych. Tym co najważniejsze w druku 3D, jest możliwość drukowania skomplikowanych kształtów, brył, wydruk prototypów do celów testowych czy też produkcja małoseryjna. Pytanie brzmi, jak to wszystko ma się do branży gastronomicznej?

Zastosowanie bezpośrednie druku 3D w branży gastronomicznej

Mówiąc o bezpośrednim zastosowaniu druku 3D, mam na myśli druk produktów spożywczych przy pomocy dedykowanych temu zadaniu drukarek 3D. Urządzenie takie musi być dostosowane do pracy z żywnością, powinno zapewniać odpowiednią sterylność drukowanej żywności oraz być łatwe w utrzymaniu czystości.

Co można drukować przy pomocy takich urządzeń? Przeszukując internet możemy napotkać na takie ciekawostki, jak: druk z czekolady, druk żelków, słodyczy, druk pizzy, naleśników, makaronów a nawet druk z mięsa. Jak widać potencjał oraz możliwości są dość obiecujące.


Zastosowanie pośrednie druku 3D w branży gastronomicznej

Najprostszym przykładem pośredniego wykorzystania druku 3D w branży gastronomicznej, jest możliwość wydruku rożnego rodzaju form, które mogą posłużyć do produkcji żywności. Formy takie mogą nie tylko zoptymalizować produkcję żywności na skalę masową ale mogą być świetnym narzędziem w zastosowaniach „detalicznych”.

Poniżej film jak można zastosować druk 3D w branży cukierniczej (Dinara Kasko architekt cukiernik przy tworzeniu swoich niepowtarzalnych ciast wykorzystuje technologię druku 3D).


W moim odczuciu druk 3D jest zbyt wolny do produkcji żywności na skale masową. Każdy biznes dąży do maksymalizacji zysków poprzez optymalizację produkcji. Liczy się szybkość i wielkość produkcji. Na tym etapie druk 3D w branży gastronomicznej to tylko ciekawostka. A Wy jak sądzicie?